wtorek, 3 grudnia 2013

Modlitewne spotkanie kolejarzy w Czyżewie

 
Poczty sztandarowe na uroczystości w Czyżewie (fot. Tomasz Galicki)

W ostatnią niedzielę (1 grudnia b.r.), miała miejsce w Czyżewie szczególna uroczystość. W ramach Diecezjalnego Dnia Modlitw w intencji Kolejarzy i ich rodzin, spotkali się zarówno czynni, jak i emerytowani pracownicy, przedstawiciele związków zawodowych, a także sympatycy i miłośnicy transportu szynowego.

Punktualnie o godzinie 10:00, w kościele p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła rozpoczęła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem ks. bp. Tadeusza Bronakowskiego - ordynariusza pomocniczego diecezji łomżyńskiej. Przybyły na nią liczne delegacje reprezentujące poszczególne środowiska, w tym przedstawiciele PKP PLK S.A. - Zakładu Linii Kolejowych w Białymstoku, PKP CARGO S.A., PKP Intercity S.A., Przewozów Regionalnych, Kolei Mazowieckich, WARS-u, kolejarskiej Solidarności, Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP, Towarzystwa Dróg Żelaznych z Ostrołęki. Nie zabrakło również członków Stowarzyszenia Sympatyków Kolejnictwa Kolejowe Podlasie z Białegostoku. 
W uroczystości brały także udział liczne poczty sztandarowe stanowiące reprezentacje kolejarskie z Warszawy, Białegostoku, Małkini, Tłuszcza, Ostrołęki, Czeremchy, a nawet Katowic.

Swą obecnością zaszczycił również pan Jan Guz - przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ).

Kolej ważna dla umacniania Ojczyzny

Biskup Bronakowski w swej homilii podkreślił znaczenie kolejarskiej służby w codziennym życiu wielu Polaków. Wskazał jednocześnie na coraz trudniejszą sytuację finansową różnych spółek spowodowaną pogarszającymi się warunkami ekonomicznymi. Kilka ciepłych słów do kolejarzy skierował także diecezjalny kapelan kolejarzy - ks. kan. Jan Mrowca. Wyraził wdzięczność za tak liczne uczestnictwo w nabożeństwie. Jednocześnie, ubolewał nad negatywnymi skutkami restrukturyzacji Polskich Kolei Państwowych oraz opłakanym niekiedy stanem infrastruktury, wskazując przy tym na opuszczone, zniszczone nastawnie i połamane semafory, jak te w Czerwonym Borze (...). 

Gospodarz uroczystości, ks. proboszcz Eugeniusz Sochacki również dziękował kolejarskiej braci za przybycie i wspólną modlitwę. Zaprosił także gości na obiad i poczęstunek, który został zorganizowany w sąsiadującej z kościołem Sali Bankietowej Pałacowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz