wtorek, 31 grudnia 2013

Kalendarium KOLEJowe - przegląd najważniejszych wydarzeń roku 2013

 
Szczęśliwego Nowego KOLEJnego Roku 2014!

Mijający rok 2013 był kolejnym trudnym okresem dla funkcjonowania kolejowych przewozów pasażerskich w regionie. Zmniejszająca się z roku na rok praca przewozowa spotęgowała kolejne transfery pasażerów do bardziej konkurencyjnych środków lokomocji. Mimo to, nie można jednak zapominać o tym wszystkim, co w kończącym się roku było dobre...

01 stycznia
Po raz kolejny rozkład jazdy pociągów pasażerskich w województwie podlaskim staje się uboższy. Z początkiem roku wycofanych zostało kilka połączeń regionalnych, w tym: poranny kurs R 15121 relacji Białystok (odj. 05:37) - Ełk (przyj. 07:24) oraz kurs powrotny (R 51122). Drastycznie ograniczono także siatkę połączeń w relacji Białystok - Czeremcha - Białystok, pozostawiając wyłącznie jedną parę dziennie oraz dodatkową, uruchamianą w soboty i niedziele.

13 stycznia
W ramach odbywającego się XXI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ze stacji Białystok wyrusza specjalny pociąg do Walił (nieczynną dla ruchu pasażerskiego linią kolejową nr 37).

22 marca
Pod Urzędem Marszałkowskim w Białymstoku odbywa się pikieta w obronie regionalnych przewozów kolejowych. Jej organizatorami i uczestnikami są kolejarskie związki zawodowe, mieszkańcy Białegostoku, Czeremchy, a także stowarzyszenia i organizację pozarządowe/ Marszałek Jarosław Dworzański, wraz ze swym zastępcą - Walentym Koryckim wychodzą do manifestujących i obiecują zajęcie się tą sprawą. 

26 kwietnia 
W Pałacu Branickich w Białymstoku odbywa się Konwent Marszałków. Przed budynkiem po raz kolejny protestują związki zawodowe i organizacje pozarządowe, domagające się od władz województwa zwiększenia finansowania przewozów regionalnych w woj. podlaskim oraz przeznaczania środków unijnych na poprawę stanu infrastruktury kolejowej na Podlasiu.

11-12 maja
Na terenie Podlaskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Białymstoku odbywa się impreza pod hasłem: "Kolej = ekologia + bezpieczeństwo", na której wystawianie są makiety, modele i tabor kolejowy.

02 czerwca 
Na stacji Sokoły na linii kolejowej nr 36 odbywa się festyn pod hasłem Niedziela na Kolei, w ramach którego można odbyć krótką przejażdżkę specjalnym kursem autobusu szynowego w relacji Łapy - Sokoły - Łapy.

01 sierpnia
Od tego dnia na odc. Białystok - Łapy (Łapy Osse) - Białystok można podróżować pociągami regionalnymi jedynie za 3 zł w ramach oferty Połączenie w dobrej cenie. Obniżkę ceny jednorazowego biletu normalnego z dotychczasowych 5 zł, udało się wywalczyć dzięki staraniom Podlaskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Białymstoku oraz Stowarzyszenia Sympatyków Kolejnictwa Kolejowe Podlasie.

10 października
W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego odbywają się konsultacje społeczne w sprawie Planu zrównoważonego rozwoju transportu publicznego na lata 2017-2025. Środowisko kolejarskie reprezentują: Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP, Stowarzyszenia Sympatyków Kolejnictwa Kolejowe Podlasie i Towarzystwo Ulepszania Świata.

20 października
Z okazji 120. rocznicy uruchomienia Kolei Nadnarwiańskiej wyrusza specjalny, jubileuszowy pociąg w relacji Łapy - Łomża - Łapy. Kurs ten udało uruchomić się dzięki finansowemu wsparciu samorządów, a także zaangażowania PKP PLK S.A., Podlaskiego Zakładu Przewozów Regionalnych oraz Stowarzyszenia Sympatyków Kolejnictwa Kolejowe Podlasie.

24 listopada
W kościele p.w. bł. Bolesławy Lament w Białymstoku odbywa się uroczysta Msza święta w intencji środowisk kolejarskich z okazji Dnia Kolejarza obchodzonego 25 listopada. Homilię do zgromadzonych na uroczystości kieruje biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej - ks. Henryk Ciereszko.

27 listopada
Zarządca infrastruktury uruchamia nowe semafory świetlne w obrębie dawnej nastawni wykonawczej Bł1 na terenie stacji Białystok.

28 listopada
Mija dokładnie 10. rocznica od chwili oddania do użytku wyremontowanego budynku dworcowego w Białymstoku.

01 grudnia
W Czyżewie odbywa się Diecezjalny Dzień Modlitw w intencji Kolejarzy. Uroczyste nabożeństwo odbywa się w kościele p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła, któremu przewodniczy ks. Tadeusz Bronakowski - biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej. Środowiska kolejarskie reprezentują liczne związki zawodowe, a także stowarzyszenia z Czyżewa, Małkini, Białegostoku, Ostrołęki, Łap, Szepietowa, Czeremchy, Warszawy, a nawet Katowic. 

07 grudnia
Po ponad trzydziestu dniach prac budowlanych, do użytku zostaje oddana nowa nawierzchnia peronu nr 3 białostockiego dworca centralnego PKP.

15 grudnia 
Wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów pasażerskich. Następuje kolejne zmniejszenie rocznej pracy przewozowej na terenie województwa podlaskiego. Największe zmiany obejmują sieć połączeń interREGIO. Na całej trasie zlikwidowane zostają dwa połączenia: Ełk/Białystok - Międzylesie oraz Jelenia Góra - Białystok/Ełk. Do pozytywnych zmian można zaliczyć planowane uruchomienie (od 10 stycznia 2014 roku) nowego połączenia interREGIO relacji Hajnówka - Warszawa Wschodnia - Hajnówka oraz dodatkowej pary pociągu relacji Białystok - Grodno - Białystok.

28 grudnia
Wczesnym rankiem na odc. Strabla - Bielsk Podlaski (linii kolejowej nr 32) dochodzi do wykolejenia części wagonów pociągu towarowego relacji Sokółka/Białystok - Dęblin. Wprowadzona zostaje zastępcza komunikacja autobusowa. W wyniku zdarzenia żadna z osób nie została poszkodowana.


Wszystkim swoim Czytelnikom, Przyjaciołom, Kolejarzom, Miłośnikom KOLEI z okazji nadchodzącego Nowego Roku 2014 życzę przede wszystkim pomyślności, dużo zdrowia, wytrwałości w dążeniu do celu oraz wszelkiej radości na każdy nowy dzień!

Tomasz Galicki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz